Radšej 15 minút skôr ako 15 sekúnd neskoro

O veľkých farmaceutických firmách a ich zisku

Akoby sa roztrhlo vrece s tvrdeniami, že farmaceutické firmy profitujú na nešťastí a chorobách ľudí, majú z toho milióny. Lieky, ktoré predávajú údajne predávajú len za účelom zisku. Keď príde človek do doktora, doktor, ako vazál farmaceutickej firmy, mu predpíše liek, ktorý možno ani nepomôže, má kvantum vedľajších účinkov, je drahý. Ako to je v skutočnosti, vám ukážem v tomto článku

V podstate áno, farmaceutické firmy zarábajú milióny. Zdravie a smrť – to je totiž biznis, na ktorom sa nedá skrachovať. Ľudia vždy budú chorí a vždy budú zomierať. To je nad slnko jasné. Najväčší problém je však to, že mnohí ľudia považujú smrť a chorobu za najväčšiu katastrofu na svete. Ale poďme k tomu farmaceutickému priemyslu…

Farmaceutický priemysel vyvíja lieky, vylepšuje už existujúce lieky, robí rôzne výskumy. Ako funguje taký vývoj nového lieku?

Keď sa objaví, že nejaká látka by mohla teoreticky vyliečiť nejakú chorobu, najprv sa skúma v skúmavke (tzv. in vitro). To, čo sa osvedčí v skúmavke zďaleka nemusí fungovať v ľudskom tele. Takže pri výskume sa ďalej skúma účinok na izolované ľudské, alebo živočíšne tkanivá, potom na izolované orgány. Keď je všetko OK, skúma sa na živočíchoch – potkanoch, myšiach, prasatách. Následne sa použije na dobrovoľných ľuďoch, ktorý sa prihlásia na testovanie. Takých ľudí je aj 1000, niektorí z nich dostávajú normálnu dávku, iní povedzme 300% dávku, ďalší dostávajú placebo a tak sa skúša, ako daný liek funguje, aké má nepriaznivé účinky a podobne.

Rozumnému človeku dôjde, že takýto výskum netrvá mesiac, či dva, ale niekoľko rokov. Bežne sa lieky vyvíjajú 10 rokov. To je dôvod, prečo sme napríklad počuli v roku 2012 o špeciálnom lieku na rakovinu, ale stále sa nedá kúpiť. Tento vývoj liečiv stojí mrte peňazí, keďže treba platiť vedcov, treba zohnať špeciálne výskumné prístroje, mikroskopy, laboratórne náradia (pre porovnanie – na VŠ sme mali spektrometer za milión a pol €) a iné, nie práve najlacnejšie veci. Zároveň treba 10 rokov platiť vedcov, dobrovoľníkov a iný personál. Rozumnému človeku dôjde, že takýto výskum nie je vecou tisícky eur, ale miliónov eur. A kto iný to zaplatí, ak nie zákerná farmaceutická firma?

Isteže, niektoré liečivá sú zloba, obsahujú veľa chémie a vedľajších látok, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na zdravie, spôsobujú rôzne nežiadúce príznaky a podobne. Prečo to tak je?

Ak dostaneme liek priamo do žily, krvou sa premiestni na miesto, kde ho je treba a vystarané. Lieky do žily teda majú najvyššiu účinnosť a tiež najmenej vedľajších účinkov. Nevýhodou je, že liek sa z krvi nedá nijako, alebo len veľmi ťažko odstrániť, ak spôsobí nejakú zlobu. Čo však, ak je liek dostupný vo forme tablety, ktorú užijeme? Tableta musí prekonať niekoľko bariér.  Najprv musí prekonať pH 0,5 kyslú žaludočnú kyselinu. To je dôvod, prečo sa kopec liekov predáva v kapsuliach. Kapsula ochráni životodarný prášok pred zničením žalúdočnou kyselinou, sama sa rozpustí a prášok ide do čreva, kde sa už vstrebáva. Z týchto dôvodov niektoré lieky obsahujú mnoho pomocných látok. Čím väčšia chémia to je, tým je väčšia šanca, že spôsobí okrem toho dobrého aj nejakú zlobu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *