Radšej 15 minút skôr ako 15 sekúnd neskoro

Vesmír nie je nekonečný

 Začiatok vesmíru

Nech veríme, čomu veríme, najpravdepodobnejšie je, že vesmír vznikol veľkým treskom. Vedecké výpočty a výskumy ukázali,  ako sa pravdepodobne vyvíjal vesmír už jednu sekundu po jeho vzniku. Čo bolo predtým, to nikto nevie. A pravdepodobne ani nikdy vedieť nebude.

Tak či onak, vesmír bol mala gulička, veľkosti tenisovej loptičky, s hmotnosťou mrakodrapu. To znamená, že to bolo superhusté teleso. Nikto nevie, čo bolo okolo tejto loptičky, ale dá sa povedať, že presne to isté je okolo nášho vesmíru aj dnes.

V momente, kedy došlo k veľkému tresku sa vesmír začal enormnou rýchlosťou rozšírovať. Ak teda mal začiatok, ktorý bol pred určitým časom, je možné, že je nekonečný?

 

Kvapkový model

Predstavme si, že máme kvapku vody. To je vesmír pred veľkým treskom. Teraz náhle prebehne veľký tresk a vesmír sa rozpína. Predpokladajme, že správna teória o osude vesmíru je tá, že sa bude navždy rozpínať. To znamená, že ku danej kvapke vody pridáme ďalšiu, potom ďalšiu a potom ďalšiu. A takto budeme pridávať kvapky vody miliardy rokov. Bude z toho oceán, ale ja sa vás pýtam: Bude tých kvapiek v oceáne nekonečno? No nebude. Budú ich tam kvintiliony, ale nekonečno ich určite nebude. Ani ich nebude možné zrátať, ale nebude ich nekonečno. Tak isto je to s našim vesmírom. Keďže na začiatku mal určité rozmery a k ním sa len pridávalo po určitú veľmi dlhú dobu, rozmery vesmíru sú obrovské a nepredstaviteľné, ale určite nie nekonečné.

 

Kedy by bol vesmír nekonečný?

Vesmír by teda mohol byť nekonečný v dvoch prípadoch. Ak by nastal časový okamih, kedy by som mohol povedať, že pred týmto okamihom uplynulo vesmíru nekonečno sekúnd, vtedy by bol vesmír nekonečný, lebo by sa rozrastal po nekonečnú dobu. Takáto situácia ale nikdy nenastane. Prečo? No lebo nemôžem povedať, že ubehlo nekonečno sekúnd, keď ich ubehol určitý počet a už o sekundu od teraz, ich bude ešte o jednu viac. S nekonečnom nie je možné robiť matematické operácie. Nie je možné mať viac, ako nekonečno (čistý logický blud).

Druhá možnosť, ako by bol vesmír nekonečný je tá, že sa rozpína nekonečnou rýchlosťou. Avšak to je tiež nemožné, pretože častice, ktoré sú na hranici vesmíru sa zaiste nemôže pohybovať rýchlejšie ako svetlo, teda cca 300 000 km/s. Tak káže ujo Einstein. Keby sa niečo pohybovalo nekonečnou rýchlosťou, bolo by to všade.

 

Význam hodnoty nekonečno a nič

Teda dôvod, prečo si mnoho ľudí myslí, že vesmír je nekonečný je ten, že vlastne nevedia, čo to je nekonečno. Zle to pochopili. Nekonečno nie je konkrétna hodnota, nie je to žiadne číslo. Nemožno s ním robiť matematické, ani iné operácie. Nemožno do neho napočítať. Nemôžem mať napríklad nekonečno eur na účte a pritom ešte nájsť jedno euro na chodníku, to by som mal nekonečno plus jedno euro. Ale to nejde! Nekonečno je najväčšie číslo, aké môže byť. A ktoré číslo to konkrétne je? Milion? Miliarda? Bilion? Uvedené sú od nekonečna ďaleko a to hodne. Všetky prirovnania, ktoré používame k slovu nekonečno sú teda logický zlé.

Druhá vec je tá, že ľudia si nevedia predstaviť NIČ. Absolútne nič. Mnoho ľudí si pod týmto pojmom predstavuje akýsi prázdny priestor a tmu. Ale to predsa nie je nič. Tma je nula, my si potrebujeme predstaviť nedefinovanú hodnotu – N/A. A to sa nedá. Preto ťažko rozmýšľať o tom, čo bolo pred vznikom vesmíru.

 

Na záver si dovolím pridať svoj vlastnoručne vyrobený graf na dôkaz týchto vecí. Upozorňujem, že je čisto len ilustračný, nakoľko čísla sú vymyslené a veľkosť vesmíru vôbec nemusí byť lineárna závislosť od času. Pre ilustráciu toho, že nikdy nebude dosiahnutá hodnota nekonečno, ale tento graf postačuje.

 

dokaz.jpg

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *