Radšej 15 minút skôr ako 15 sekúnd neskoro
halloween

Niečo o halloweene a kresťanoch

Mnoho sa o tom už popísalo. Keďže nesúhlasím ani s názorom ateistov, ale ani s prehnanými názormi kresťanov, dovoľte niekoľko mojich postrehov.

Čo to?

Halloween v doslovnom preklade znamená predvečer sviatku všetkých svätých. Ide teda o vigíliu. Rovnako, ako slávime vigíliu veľkonočnej nedeľe (na bielu sobotu večer), tak existuje aj vigília sviatku všetkých svätých. Ba dokonca každá slávnosť (podľa hierarchie kresťanských liturgií) má vlastnú vigíliu, a tá je vždy v podvečer predchádzajúceho dňa

Pohanský zvyk

Väčšina kresťanov ukazuje na Halloween ako na pohanský zvyk. Pritom samozrejme zabúdajú, že aj naše kraje sú prepletené množstvom pohanských zvykov. Samozrejme, že Halloween je deň, kedy sa mnoho okultistov a mágov najviac zapodieľa svojimi seansami. To však nie je problém malých detí, ktoré v Amerike chodia po domácnostiach a dostávajú cukríky! Preto ich láskavo neodsudzujme. Sú to deti a je to pre nich tradícia. Nič viac a nič menej.

A čo sa týka nás

Je zaujímavé, že odsudzujeme malé deti, ktoré dostávajú cukríky a pritom neodsudzujeme sami seba. Veď medzi pohanské zvyky patrí napríklad aj vianočný stromček, či veľkonočná šibačka. O pálení moreny, zakopávaní basy a podobne, ani nehovoriac. Skúsme sa teda najprv zamyslieť nad sebou a nie hneď odsudzovať deti, ktoré na Halloween chodia v strašidelných maskách, za čo dostanú cukrík. Ty keď prídeš na šibačku, tiež dostaneš čokoládové vajco a nikto ťa za to neodsudzuje 😉

Strašidelná paráda

V tejto problematike sa nám javí azda ešte jeden problém. A to je problém strachu. Je mi to fakt smiešne písať, ale na niekoho možno naozaj svietiaca tekvica, alebo dieťa oblečené za zombíka, pôsobí strašidelne. Ja na tom nevidím nič zlé. Aj vtedy, ak je niečo strašidelné, ešte to nemusí byť zlé. Veď dneska aj tak všetci pozerajú horory a neboja sa tých premakaných masiek, takže zaiste sa nebudú báť ani trojročného chlapca, ani svietiacej tekvice.

Ba čo viac, sám si plánujem vyrobiť tekvicu, lebo sa mi páči, ako to vyzerá a do nej potom vložím sviečku za nenarodené deti… som kvôli tomu hneď služobík Satana?!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *